AİLE BASKISI, ÖĞRENCİNİN SINAV STRESİNİ ARTIRIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AİLE BASKISI, ÖĞRENCİNİN SINAV STRESİNİ ARTIRIYOR
Abone ol
Çocuk ve gençlerin kaderini belirleyen liseye ve üniversiteye giriş sınavı, hazırlık sürecinde, öğrencilere sancılı bir dönem yaşatıyor. Öğrenciler kadar aileler de bu süreci stresli ve kaygılı geçiriyor. Nitelikli eğitim modelini yaygınlaştırmayı hedefleyen yerli eğitim kurumları ise uygulamalarıyla öğrencilerin kendilerini ölçmelerine olanak tanırken, ebeveynler için de yol gösterici seminerler düzenliyor.

Lise ve üniversiteye giriş sınavları için hazırlık süreci aylar hatta yıllar öncesinden başlıyor. Hedefi olan ya da buna dair belirsizlik yaşayan tüm öğrenciler hazırlık sürecinde maratona hazırlanırcasına ders çalışıyor. Hayata geçirdikleri uygulamalarla öğrencilerin kendilerini ölçmesine olanak tanıyarak ülkemizde nitelikli öğretim modelini yaygınlaştıran Ankara merkezli Beşgen Eğitim Kurumları Kurucusu İsmail Kaya ise “Öğrencilerimizin sınava hazırlık sürecinin her aşamasını doğru planlayıp, zamanı etkin kullanmalarını sağlıyoruz. Bu sayede onlara özgüven aşılayarak hedeflerine adım adım yaklaşmalarına, stres ve kaygı seviyelerini en aza indirmelerine kapı açıyoruz” dedi.

“Sınav kaygısını ortadan kaldıran kurumların öncüsü olduk”

Sınav kaygısı ve stresinin, bilgi eksikliğinden ortaya çıkan güvensizlikten doğduğunu belirten İsmail Kaya, ”Sınav kaygısı ve güven problemini aşmada en güvendiğimiz enstrümanımız verdiğimiz eğitimin kalitesidir. Çünkü bilgi düzeyi arttıkça, öğrenme geliştikçe öğrencinin kendine olan güveni artmakta ve buna bağlı olarak kaygısı azalmaktadır. Kısacası kaygı ve bilgi arasında ters orantı vardır. Kurumlarımızda öğrencilerimizin bilgi düzeyini göz önünde bulundurarak, her birine özel haftalık ve aylık çalışma programları hazırlıyoruz. Öğretmenlerimiz ve rehberlik servisimiz vasıtasıyla bu programları hem okulda hem de dijitalde takip ediyoruz. Böylece öğrencilerimize sadece sınava hazırlık sürecinde değil, hayatları boyunca zamanı planlı yönetebilme yeteneği kazandırıyoruz” dedi.

“Psikolojik danışmanlarımız sınav kaygısı yaşayan ebeveynler için seminer düzenliyor”

Misyonlarını yalnız öğrenciler değil, velilerle de paylaştıklarına dikkat çeken Beşgen Eğitim Kurumları Kurucusu İsmail Kaya, “Çocuklarının eğitiminin aileler için çok önemli olduğunun farkındayız. Ailelerin yaşadıkları kaygıyı öğrencilere yansıtmalarının önüne geçiyor, çocukların çalışma disiplini oluşturmalarına aracılık ediyoruz. Çünkü ailelerin sürece yoğun bir şekilde dahil olması öğrenci üzerindeki baskıyı artırarak  kaygı düzeyini yükseltiyor. Bu doğrultuda uzman psikolojik danışmanlarımız eşliğinde aileler için seminerler düzenlerken, öğrencilerimiz için farklı psikolojik yöntem ve teknikler kullanıyoruz ” şeklinde konuştu.

“Öğrencilerimizin


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
NAZLI EKİCİ AYAK SAĞLIĞININ GÖNÜLLÜ PODOLOG’UÖnceki Haber

NAZLI EKİCİ AYAK SAĞLIĞININ GÖNÜLLÜ PODO...

TİCARET MAGAZİNDEN UZAKLAŞTIRDISonraki Haber

TİCARET MAGAZİNDEN UZAKLAŞTIRDI

Yorum Yazın