İstanbul
BIST7913.76
DOLAR28.9919
EURO31.2252
ALTIN1866.6
BTC/USD43981.646
MURAT AVCI

MURAT AVCI

Mail: avci.murat@gmail.com

KOMŞUN AÇKEN TOK YATAMAZSIN

‘Komşun Açken Tok Yatamazsın’ dinimizin emridir… Komşuluk milli değerlerimiz ve Aileden bir parça olarak gördüklerimizdendir. Komşuluk , ülkemizde en güzel ve önemli kavramlardandır . Komşu demek, bir sorun olduğunda ilk komşumuza danışıp, sorunları çözebildiklerimizdir.

Hayat zordur. Hayatın zor şartları da insanların bir arada yaşamasını zorunlu kılmıştır. Bir arada yaşarken de insanların dayanışma içinde olması da çok önemlidir. Komşuluk bu bakımdan önemli bir yere sahiptir. Evde ekmek bittiğinde, acil bir şeye ihtiyaç duyduğumuzda imdadımıza herkesten önce komşumuz yetişir. Bu yüzden de “Komşu komşunun külüne muhtaçtır.” Bazen çok önemsiz bir şey gibi görünse de, o önemsiz şeyin yokluğu büyük işlerin aksamasına yol açabilir.

Komşuluk ilişkileri, küçük yerleşim birimlerinde, köylerde daha sağlam ve dayanışma çerçevesi içindedir. Bu dayanışmayı ne yazık ki büyük şehirlerde, kentlerde göremeyiz. Buralarda komşuluk anlamını yitirmiştir. Onun yerini sözde komşuluk yani komşusuzluk almıştır. Apartmanlarda birbirini tanımayan, konuşmayan birçok insan vardır ve bu insanlar iletişim kopukluğu içindedirler. Bu nedenle artık eskisi gibi sağlam komşulukları çok az görebilmekteyiz.

Biz çocukken evde bir tencere yemek piştiğinde komşuya da gönderildi… O günlerdeki ekonomik zorluğa karşı komşu asla unutulmazdı… Siyah beyazlı TV dönemlerinde akşamları Televizyonu olmayan komşular eve misafir edilirdi… Acısıyla, tatlısıyla birçok şey komşuyla paylaşılırdı…

Komşusuzluk, insanı yalnızlığa ve çaresizliğe sürükler. Çünkü komşuluk, sadece maddi yönden değil, manevi yönden de önemlidir. İnsanın sevinç ve hüznünü paylaşabileceği komşuluk ilişkilerine ihtiyacı vardır. Yeri gelir komşuluk akrabalıktan da önde gelir. Hatta akrabalıktan da güçlü olabilir. Komşunun olması, insana sosyal destek ve güç verirken komşusuzluk insana yalnızlık ve kimi zaman çaresizlik verir. Bu nedenle komşularımızın değerini bilmeli, onlarla iyi geçin….

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar